Skip to content

Wyobrażenie słonia: biografia Allan MacLeod Cormack

2 lata ago

537 words

Szesnaście lat przed setną rocznicą odkrycia rentgenowskiego przez Wilhelma Roentgena, Komitet Noblowski rozpoznał rozwój sygnału w stosowaniu promienia, który zrewolucjonizowałby praktykę medyczną. W 1979 r. Allan MacLeod Cormack podzielił się z Godfrey Hounsfieldem Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za opracowanie wspomaganej komputerowo tomografii. Cormack, w przeciwieństwie do Hounsfielda, który stał się sławny dzięki opracowaniu pierwszego komercyjnego tomografu komputerowego (CT) w 1973 roku, był stosunkowo mało znany podczas pracy w środowisku akademickim. Badając to, co nazywał funkcją całkowania linii , będącą podstawą tomografii komputerowej opisanej w Journal of Applied Physics w 1963 i 1964 roku, Cormack skonstruował swój własny prototypowy skaner obrazujący asymetryczny aluminiowy i fantomowy model głowy Lucite z dwoma guzy , które mierzył za pomocą skanera. Pierwsze zgłoszenie patentowe Hounsfielda z 1968 r. Odnosiło się do obu wcześniejszych prac Cormacka, ale niewiele osób z zewnątrz znało je. Jednakże algorytm sukcesywnego aproksymowania Hounsfielda nie był w żaden sposób podobny do rozwiązania odbudowy Cormacka dla CT. Ta krótka książka jest fascynującą biografią. Autor, Christopher Vaughan, ciepło szkicuje Cormacka jako cicho towarzyskiego człowieka, śledzi jego szkockie pochodzenie i przodków, śledzi naukę i życie rodzinne w Południowej Afryce, a kopie pochodzenie jego badań w CT na Uniwersytecie w Kapsztadzie, później w Uniwersytet Cambridge, a podczas jego kolejnych lat w Stanach Zjednoczonych na Tufts University i Harvard University Cyclotron Laboratory. Napisanie tej biografii wymagało wyczerpującego przeglądu dokumentów i wielu wywiadów z osobami, które znały Cormacka i jego pracę dobrze. Własne zaplecze inżynieryjne Vaughana, jego podobna pozycja na Uniwersytecie w Kapsztadzie oraz jego dostęp do rodziny i współpracowników Cormacka ułatwiały mu poznanie człowieka i jego dochodzeń. Narracja jest napisana w przystępnym stylu, który ma na celu szerszy grono odbiorców niż sama społeczność naukowa, ale kiedy wymagana jest dyskusja naukowa, robi się to fachowo i przejrzyście. Drobne defekty obejmują sporadyczne przekierowania na dodatkowe detale i winiety, które odwracają uwagę od centralnej opowieści.
W jakim stopniu ta książka naprawi niezamieszkaną względną anonimowość Cormacka, jest niepewna, ale dla osób zainteresowanych nauką biomedyczną i obrazowaniem medycznym, opisy Vaughana dotyczące badań Cormacka mówią same za siebie. Czytelnik zostanie przetransportowany przez fascynującą relację z podróży odkrywczej, która rozpoczęła się od wyzwania, aby dokładnie obliczyć krzywe izodowe do radioterapii klinicznej i zakończyła się produkcją obrazów z serii funkcji liniowych.
Ta książka będzie szczególnie fascynować czytelników, którzy są zainteresowani tym, jak rotująca seria obrazów może tworzyć przekrojowe obrazy ciała. Taka ciekawość pomaga wyjaśnić wybór tytułu Vaughana Imagining the Elephant . Odzwierciedla podstawową ideę tomografii: że pojedynczy obraz słonia z jednej perspektywy ukrywa różne aspekty słonia, które stają się bardziej widoczne, gdy obrazy z coraz większej liczby aspektów są uzyskiwane Zainteresowani historią nauki są wdzięczni Vaughanowi za stworzenie tej wspaniałej biografii Allana Cormacka oraz za stworzenie eksperckiego i żywego opisu jednego z dwóch strumieni odkrycia, które doprowadziło do wynalezienia CT.
Reginald Greene, MD
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114
greene. harvard.edu
[podobne: szpital limanowa poradnie, rumień nekrolityczny wędrujący, humektant ]

0 thoughts on “Wyobrażenie słonia: biografia Allan MacLeod Cormack”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: sprzęt do makijażu permanentnego[…]

Powiązane tematy z artykułem: humektant rumień nekrolityczny wędrujący szpital limanowa poradnie