Skip to content

Molekularne dowody na przenoszenie wirusa Ebola drogą płciową

2 lata ago

520 words

Podejrzewany przypadek przeniesienia seksualnego od mężczyzny, który przeżył chorobę wirusa Ebola (EVD) do jego partnerki (pacjenta w tym raporcie) wystąpił w Liberii w marcu 2015 r. Wirusy wirusa Ebola (EBOV) zostały zebrane z próbek krwi pobranych od pacjenta i próbka nasienia od osoby, która przeżyła, była zgodna z bezpośrednią transmisją. Genomy posiadały trzy substytucje, które były nieobecne we wszystkich innych zachodnioafrykańskich sekwencjach EBOV i które różniły się od ostatnio udokumentowanego łańcucha transmisyjnego w Liberii przed tą przypadkiem. W połączeniu z danymi epidemiologicznymi, analiza genomowa dostarcza dowodów na przeniesienie seksualne EBOV i dowodów na utrzymywanie się zakaźnego EBOV w nasieniu przez 179 dni lub dłużej po wystąpieniu EVD. (Finansowane przez Agencję Redukcji Zagrożeń Obronnych i inne.)
Wprowadzenie
W grudniu 2013 r. EBOV pojawił się w Gwinei i szybko rozprzestrzenił się na kilka sąsiednich krajów, co doprowadziło do największego odnotowanego wybuchu EVD w historii.1 W dniu 3 września 2015 r. Liberia została uznana za wolną od EVD po raz drugi i chociaż nowa nadal odnotowywano przypadki w Gwinei i Sierra Leone od 9 września 2015 r., ale tygodniowe liczby stanowiły zaledwie ułamek tych, które zgłoszono podczas szczytu wybuchu epidemii1. Gdy epidemia EVD w zachodniej Afryce słabnie, dotknięte nią kraje muszą przejść od kontroli epidemia EVD, aby zaspokoić potrzeby bezprecedensowej liczby osób, które przeżyły EVD, które często mają poważne następstwa medyczne.
EBOV jest wykrywalny w krwioobiegu tylko podczas ostrej choroby, ale wirus może utrzymywać się przez dłuższy okres czasu w obrębie miejsc uprzywilejowanych immunologicznie. Na przykład u rekonwalescentów wykryto EBOV RNA w mleku matki do 15 dni po wystąpieniu choroby, w wydzielinach pochwowych do 33 dni po wystąpieniu, w cieczy wodnistej oka do 98 dni po wystąpieniu, oraz w nasieniu do 101 dni po wystąpieniu objawów.3-5 Ponadto EBOV hodowano z próbek nasienia zebranych 40, 61 i 82 dni po wystąpieniu choroby po usunięciu EBOV z krwi.
Ta długotrwała utrata zdrowia może stanowić okazję do transmisji EBOV od osób, które przeżyły, nawet po oficjalnym zakończeniu epidemii, która jest obecnie określona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 42 dni po ostatnim bezpośrednim kontakcie z pacjentem lub pogrzebie. (tj. dwa okresy inkubacji po pobraniu próbek krwi od ostatniego pacjenta z potwierdzoną chorobą dwukrotnie dały wynik negatywny dla wirusa). Ponieważ wirus Marburg, daleki krewny EBOV, był przenoszony drogą płciową co najmniej raz, uważa się, że prawdopodobna jest 7 seksualna transmisja EBOV. W związku z tym WHO i Ośrodki Kontroli i Prewencji Chorób poinformowały osoby, które przeżyły EVD, o powstrzymaniu się od stosunku seksualnego lub stosowaniu prezerwatyw podczas stosunków seksualnych przez co najmniej 3 miesiące po wystąpieniu EVD. (Zauważ, że badanie epidemiologiczne tej sprawy8 spowodowało zmianę w tym zaleceniu9.) Jednak dowody na seksualną transmisję EBOV były jak dotąd ograniczone do niewielu i niejednoznacznych danych.10
Opis przypadku
Historia i epidemiologia
W dniu 20 marca 2015 r. 44-letnia kobieta z Montserrado County, Liberia otrzymała potwierdzenie EVD
[patrz też: nieżyt nosa krzyżówka, tapety na ściane allegro, usg ortopedyczne kraków ]

0 thoughts on “Molekularne dowody na przenoszenie wirusa Ebola drogą płciową”

Powiązane tematy z artykułem: nieżyt nosa krzyżówka tapety na ściane allegro usg ortopedyczne kraków