Skip to content

Mój Stroke of Insight: Osobista podróż naukowca

2 lata ago

544 words

Pomimo znacznych postępów w leczeniu udaru mózgu w ciągu ostatnich 20 lat – szczególnie w jednostkach udarowych iw trombolizie – lęk przed udarem i jego konsekwencje pozostaje głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej. Ponadto istnieją poważne różnice między tym, co pacjenci postrzegają jako powrót do zdrowia, a tym, co lekarze postrzegają jako powrót do zdrowia. Powracającym tematem stosunkowo niewielkiej literatury na temat udaru jest to, jak często ogromny wpływ psychologiczny udaru mózgu nie jest rozpoznawany ani rozwiązywany przez członków zawodów medycznych. Narracje dotyczące udaru mogą służyć użytecznemu celowi w wypełnianiu tych luk, edukując nie tylko społeczeństwo i osoby dotknięte udarem, ale także lekarzy, studentów medycyny i innych pracowników służby zdrowia. Niektóre z ostatnich kont osobistych przyjęły już klasyczny status, taki jak Mój rok wolny Rogera McCruma: Odzyskiwanie życia po uderzeniu (Nowy Jork, WW Norton, 1998) i Dzwon do nurkowania Jeana-Dominique a Bauby ego (Nowy Jork, Alfred A. Knopf, 1997). Stroke of Luck Kirka Douglasa (New York, William Morrow, 2002) podaje niezwykły opis rozwoju osobistego, jaki może wystąpić w przypadku udaru. Dla tych, którzy zajmują się opieką, czytanie tych relacji chroni nas przed byciem w błędzie o sejsmicznym wpływie udaru na naszych pacjentów i przypomina nam czasy, kiedy możemy nie mieć wrażliwości, percepcji i uwagi na rzeczywiste potrzeby pacjentów po udarze.
Na nowym koncie Jill Bolte Taylor, znana neuroanatomistka i niestrudzona adwokatka dla banków mózgów, pisze poruszający i wnikliwy opis swojego krwotocznego udaru mózgu. Ironia opowiadania o neurologicznej chorobie, opisywana przez neurobiologa, dodaje pikanterii do opowieści, a Taylor opisujący jej początek i przebieg, gdy była sama w swoim mieszkaniu, jest wciągająca. Jest też wiele do myślenia w jej opisie, że spotkała się z ciepłem i obojętnością przez wielu, którzy byli zaangażowani w jej leczenie, a także rolą rodziny w wychodzeniu z udaru. Odwaga i odporność Taylora są ogromne i pomagają rozwiać uproszczone pojęcie niepełnosprawności jako katastrofy.
Tym, co sprawia, że ta stosunkowo krótka książka nie jest klasyczna, jest to, że przyjmuje ona więcej ról niż może jej wygodnie nosić smukła sylwetka. Spostrzegawcza opowieść o chorobie jest nieoceniona, ale obarczona jest interpretacją udaru przez wąską soczewkę o funkcji półkuli. Przypisywanie emocji, myśli i języka do funkcji półkulistej było niewątpliwie ważnym środkiem ekspresji Taylora, ale lekarze udarowi mogą udręczać się jej naciskiem na lateralizację i lokalizację, co wyklucza szerszy wpływ udaru na funkcjonowanie całego mózgu. Samopomocowa rada podana w dalszej części książki może być cenna dla osób podobnych do Taylora, ale taka rada musi być dokładnie dopasowana do pacjenta, a ja wahałbym się, aby przekazać to wszystkim pacjentom. Niemniej jednak ta książka jest cennym dodatkiem do narracji o udarze i może być zalecana, najlepiej wraz z innymi opisanymi powyżej narracjami, do programów humanistycznych w medycynie, a także do studentów i specjalistów z wielu dyscyplin, które są zaangażowane w leczenie udaru mózgu.
Desmond O Neill, MD
Trinity College, Dublin 2, Ireland
to znaczy
[przypisy: rumień nekrolityczny wędrujący, przewlekły katar krzyżówka, metformina w ciąży ]

0 thoughts on “Mój Stroke of Insight: Osobista podróż naukowca”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: alkohol a zdrowie[…]

Powiązane tematy z artykułem: metformina w ciąży przewlekły katar krzyżówka rumień nekrolityczny wędrujący