Skip to content

Epidemiologia psychiatryczna: pojęcia i metody oceny

2 lata ago

536 words

Amerykanie lubią wielkie powieści, biografie i podręczniki. Teraz mają dużą książkę na temat epidemiologii psychiatrycznej. Tytuł może stanowić ograniczenie, ponieważ z obecną tendencją do psychiatrii do przyswojenia się do neuronauk, bardziej byłoby mówić o neuroepidemiologii. Być może jest to punkt sprzedaży. To duża książka, ale czy to w ogóle książka. Jest to zbiór opublikowanych utworów, z komentarzami i krótkimi streszczeniami innych artykułów. To nie jest postępowanie z konferencji, Festschrift, ani zaproszone opinie ekspertów na stały temat. Książka jest niezwykła, ponieważ wszystkie materiały zostały z powodzeniem recenzowane i opublikowane w innym miejscu. Więc gdzie to pozostawia recenzenta. Biorąc pod uwagę, że jestem cytowany, wraz z przyjaciółmi i kolegami, co mogę słusznie powiedzieć. Redaktorzy stwierdzają, że opracowanie książki rozpoczęło się od przygotowania kursu dotyczącego oceny w epidemiologii psychiatrycznej w Graduate School of Public Health na Uniwersytecie w Pittsburghu. Dobrze, ale na jakim poziomie, a także dla nauczycieli i studentów. Czy te artykuły przygotowują się do wykładów i seminariów, czy też czytają w tle. Są pełne szczegółów i raczej nie zwracają uwagi początkujących. Ci, którzy zajmują się epidemiologią psychiatryczną, na przykład ludzie, którzy biorą udział w dwuletniej konferencji Światowego Towarzystwa Psychiatrycznego, rozpoznają nazwy i substancje. Ale są one w grupie, a nie na całym świecie. Mogą nawet kwestionować wybór materiału, ponieważ artykuły są znane, ale niekoniecznie klasyczne.
Tak więc, oprócz studentów w Pittsburghu, kto przeczyta tę książkę i skorzysta z niej. Trudno powiedzieć, zwłaszcza, że książka koncentruje się na ocenie, koncepcjach i metodach, a nie odkryciach. Nie można porównać np. Z Psychiatric Disorders in America: The Epidemiologic Catchment Area Study (Lee N. Robins i Darrel A. Regier, red. New York: Free Press, 1991), które opisywały badania Epidemiologic Catchment Area podjęte przez Rosalynn Furman. Dla wielu ta książka, pokazująca, że choroba psychiczna była powszechna i powszechniejsza niż wiele innych znanych chorób, była objawieniem. To była ekscytująca rzecz, prowadząca do większej świadomości społecznej i poprawy leczenia. Oczywiście, bez poprawy wskaźników wiarygodności i trafności zjawisk psychiatrycznych w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, badania epidemiologiczne nie miałyby miejsca. Mierzenie tych zjawisk było sukcesem, prawdopodobnie niezrozumiałym nawet dla reszty medycyny, a już na pewno nie dla społeczeństwa.
Epidemiologia jest popularnym naukowym poszukiwaniem dla psychiatrów, ponieważ obejmuje to, co robią w klinice. Rezultatem jest lepszy opis i klasyfikacja objawów, zespołów i zaburzeń. To samo w sobie powinno prowadzić do skuteczniejszego i skuteczniejszego leczenia. Ta książka zasługuje zatem na dobre przyjęcie jako hołd dla całego dzieła poświęconego metodologii. Oczywistym zastrzeżeniem jest jednak to, że nieświadomi znajdą szczegóły nużące, a ekspert już to zauważy. W końcu ktokolwiek uczestniczy w kursie w Pittsburghu, zyskałby dzięki włączeniu większej ilości do historii tego tematu i mniejszej dyskusji na temat poszczególnych kwestionariuszy.
MR Eastwood, MD
Clarke Institute of Psychiatry, Toronto, ON M5T 1R8, Kanada

[przypisy: metformina w ciąży, neurolog w koninie, humektant ]

0 thoughts on “Epidemiologia psychiatryczna: pojęcia i metody oceny”

  1. Niedoczynność tarczycy to dość uciążliwa choroba i trzeba brać leki praktycznie cały czas

Epidemiologia psychiatryczna: pojęcia i metody oceny

2 lata ago

536 words

Amerykanie lubią wielkie powieści, biografie i podręczniki. Teraz mają dużą książkę na temat epidemiologii psychiatrycznej. Tytuł może stanowić ograniczenie, ponieważ z obecną tendencją do psychiatrii do przyswojenia się do neuronauk, bardziej byłoby mówić o neuroepidemiologii. Być może jest to punkt sprzedaży. To duża książka, ale czy to w ogóle książka. Continue reading Epidemiologia psychiatryczna: pojęcia i metody oceny

0 thoughts on “Epidemiologia psychiatryczna: pojęcia i metody oceny”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: chirurgia stomatologiczna poznań[…]

Powiązane tematy z artykułem: blog chorych na sm ciechocinek uzdrowisko humektant